10 nov 2020

Over cultuurpessimisten en vooruitgangsdenkers

Dit evenement is geweest.

Historicus dr. Frans Willem Lantink laat zien welke rol optimisme en pessimisme spelen in de grote ideologieën van de twintigste eeuw.

Optimisme en pessimisme zijn volop aanwezig in de politieke ideologieën van de twintigste eeuw. Van Oswald Spenglers ondergangsdenken tot de liberale overwinningsroes na de val van het communisme in 1989. Ook in het huidige politieke debat speelt het naderende einde van de wereld weer een rol. Hoe verhoudt het ondergangsdenken van vandaag zich tot dat van vroeger? Waarom is het schetsen van een onheilsbeeld zo'n machtig politiek middel? Met historicus dr. mr. Frans Willem Lantink (Universiteit Utrecht).

Meer in deze serie

Optimisme / pessimismeHebben de pessimisten momenteel het gelijk aan hun zijde? Waarom is de een optimistischer dan de ander? In vier lezingen nemen we onszelf en ons toekomstbeeld onder de loep.